Dnes je na trhu několik různých druhů LED svítidel. Na co si dát při koupi pozor, abychom s naší lampou byli dlouhá léta spokojeni? Přečtěte si několik základních tipů.   
 

Použitý  typ LED diody

V současnosti jsou na trhu světla s více druhy LED diod:
 
V nedávné minulosti všechny LED svítidla a dnes ještě stále mnoho z nich používají klasické SMD diody nebo SMD čipy.
Tyto malé svítící plošky jsou umístěny na polovodičích, a jelikož se tyto při průchodu proudu ohřívají je maximální možná plocha  čipu  omezena na několik mm².
Čtyřmístné číslo za označením SMD (např. 3528) pak udává rozměr čipu, který je v tomto případě 3,5 x 2,8 mm.
SMD diody se dodnes s úspěchem využívají při světelných pásech a plochých panelech.


 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt smd dioda                             Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt smd bulbs
 

 
Modernější súVysoko výkonné aleboHigh Power LED, které produkují mezi 80-100 lumenů světla na 1Wvýkonu a rozptyl světla je kolem 60 °. Tyto vysoce svítivé diody jsou velmi efektivní av současnosti jsou jedny z nejvíce používaných. Právě proto jsou použity i ve většině našich svítidel.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt high power led                                  
 
Nejmodernější jsou dnes (M) COB LED.
Tyto používají čipy, které jsou obdobou SMD čipů, jen vytváří větší celek, čímž se dosáhne vyšší svítivost na použitou plochu. Tyto čipy přilepená přímo na (většinou hliníkovou) základnu, aby se zajistilo lepší chlazení a tak je výsledná teplota svítilny často nižší než u ostatních typů.
Tyto diody dosahují nejlepší světelný výkon na 1 W (100 - 120 lm), proto se používají do silnějších a výkonnějších svítidel. 

              DS-1006 B3*1 W
 
 
Filament LED žárovky, nebo žárovky s LED vláknem jsou nejnovějším typem žárovek na trhu. Vlákna jsou umístěny ve skleněné baňce jako klasická žárovka 
a každé vlákno má zpravidla 0,9 W. Takže výkon žárovky lze snadno spočítat, má-li žárovka 4 vlákna jako na našem obrázku, má příkon 3,6W. nevýhodou je, že zatím se do "klasické" žárovky nelze dát více než 6 - maximálně 8 vláken a tak je jejich výkon poměrně nízký. Jejich velkou výhodou je ale rozptyl světla, který je obdobný jako u klasické žárovky.

 
 
 


Svítivost

Svítivost bývá vyjádřena nejčastěji světelným tokem v lumenech (lm) a při výběru LED žárovky je právě ona jedním z nejdůležitějších kritérií. Většina lidí stále porovnává jiné zdroje světla s klasickými žárovkami. Proto jsme pro Vás jako pomůcku připravili tabulku, kde jsou uvedeny orientační hodnoty svítivosti klasických žárovek.
U námi nabízených High Power LED svítidel je svítivost víceméně přímo úměrná výkonu takže celkovou svítivost lampy vypočítáme tak, že vynásobíme počet 1 Wattová LED diod x 80 (svítivost 1 diody). Porovnáním s hodnotami v tabulce rychle zjistíme, jaké svítidlo potřebujeme. U SMD diod tato úměra zcela neplatí a proto hledejte údaj o svítivosti na obalu, nebo na WEB stránce dodavatele. 
Upozornění: Mnozí výrobci neudávají svítivost svých lamp, pouze jejich výkon. Ale mnohé levné LED žárovky staršího typu mají takovou slabou svítivost, že se s nimi klasické žárovky nebo zářivky plnohodnotně nedají nahradit. Proto vždy hledejte údaj o svítivosti a bez něj si raději koupi rozmyslete.
 

Barva světla

Je stejně důležitá jako svítivost. Existují světla, kde se dá barva světla regulovat (jako u našich stropních svítidel) ale v principu se dělí na tyto základní barvy:

Teplá bílá (warm white). Barevné spektrum 2700 - 3500 ° K.
Má příjemný teplý žlutý nádech a nižší svítivost než ostatní dva druhy, proto je vhodná do obytných místností kde chceme vytvořit příjemnou atmosféru, ale kde nepotřebujeme silné světlo, jako například na čtení .
Denní bílá (daylight white)  Barevné spektrum (4200 - 4500 ° K). 
Je nejpodobnější klasické žárovce a má dobrou svítivost. Předměty při tomto světle působí přirozeně, proto je vhodná do obytných místností ale i kanceláří, prodejen a dalších prostor.
Studená bílá (cold white)  Barevné spektrum (6000 - 6500 ° K). Má bílé, ostré světlo a předměty ní osvětlené mají chladný nádech. Jelikož takové světlo je jasnější, je vhodné na osvětlení kanceláří, pracoven nebo do lamp na čtení. .
Tip pro kupující: Obecně platí, že čím je světlo LED žárovky chladnější, tím má vyšší svítivost, proto si zvažte, jakou barvu světla použijete, abyste se cítili v prostorách příjemně a zároveň dostatečně viděli. Zavolejte našemu prodejci, určitě se dohodnete na zápůjčce vybraného typu svítidla.
Barva světla je záležitostí osobního vkusu a konkrétních potřeb, proto ideální je si nejprve odzkoušet která vám sedne lépe. Zkoušejte v noci, potmě a bez jiných zdrojů světla!


 

Úhel rozptylu světla

Nepodceňujte nikdy tento údaj. Ani silná žárovka s úzkým úhlem rozptylu vám neosvětlí celou místnost. Pokud právě kupujete náhradu za hlavní pokojové osvětlení, hledejte žárovku s širokým úhlem rozptylu. Pokud potřebujete osvětlit jen určitou plochu (dřez v kuchyni nebo obraz na stěně) vyberte si některou z našich bodovek. 


 Patice respektive druh závitu u žárovek

LED žárovky se vyrábějí se všemi běžně používanými paticemi resp. závity.
Zde jsou obrázky jednotlivých typů:Před koupí se přesvědčte, který typ má Vaše lampa. Nebo nahraďte celé svítidlo některou z našich lamp.
 

Napájení

Většina dnes nabízených LED svítidel používá 12 V napájení, proto je třeba pamatovat na to, že k Vašim novým světlům koupeným jinde budete ještě muset koupit vhodný zdroj. A hlavně při rekonstrukcích si nejprve promyslete, zda máte tento zdroj kde umístit a kudy natáhnete nové kabely. Všechny námi nabízené svítidla již tento zdroj obsahují a proto se připojují jednoduše na stávající 230 V kabel. Zvažte proto, zda není jednodušší namísto výměny staré žárovky (+ koupě zdroje a výměny kabelů) vyměnit Vaši starou bodovky za novou, moderní, za cenu nižší, než je cena běžně na trhu dostupných LED žárovek a svítidel.

 

A rada na závěr

Na tomto Webu najdete všechny potřebné informace a tak by výběr toho správného svítilny na našich stránkách pro Vás neměl být žádný problém. Ale pokud přece váháte, zavolejte našeho prodejce a domluvte si osobní schůzku.