LED lampy používají led diody co jsou elektronické polovodičové prvky- diody nebo jinak čipy, složené ze specifických materiálů, které při průchodu elektrického proudu vydávají světlo. Existují různé typy diod s různou barvou světla.    
 
Nejzajímavější jsou ty, které vydávají bílé světlo co nejpodobnější dennímu svetlu.Toto bílé světlo lze vyrobit dvěma způsoby. Buď správným "namícháním" červené, zelené a modré barvy (RGB), které při vhodné vzájemné kombinaci vytvoří bílé světlo určité "teploty", nebo levnější a proto i častěji je používání modrého LED zdroje pokrytého vrstvou fosforu, která posouvá barevné spektrum tak, aby vytvořila požadované denní světlo.
Na trhu jsou LED diody s různou "teplotou" (barvou) světla as různou svítivostí při stejném výkonu.

Nejčastěji prodávané jsou:


Teplá bílá warmwhite 2700 - 3500°K
Denní bílá daylightwhite 4200 - 4500°K
Studená bílá coldwhite 6000 - 6500°K
 
Srovnání svítivosti různých druhů svítidel:
 
Typická  100-wattová žárovka  má světelnou účinnost 13 lumenů viditelného světla na každý spotřebovaný watt. Všechnu ostatní dodanou energii přemění na teplo. Žárovky patří k najnehospodárnejším zdrojem světla, ale spektrum světla je velmi podobné dennímu světlu, dají se stmívat a jsou levné. Ale pozor: Směrnice EU o svítidlech pro domácí použití ukončí existenci klasických žárovek v evropských domácnostech do roku 2016, kdy se klasické žárovky a jiné světelné zdroje náročné na spotřebu energie nebudou moci používat.

Halogenové lampy,
které jsou o něco účinnější, mají do 20 lumenů na jeden watt. Tyto lampy vytvářejí spektrum světla, jehož vlnová délka je mírně posunuta směrem k modré - studené barvě .. oproti klasickým žárovkám ušetří jen 20 - 30% energie, nedá se ve skutečnosti mluvit o úsporných lampách.

Zářivky
 jsou dnes nejrozšířenější jako úsporná alternativa ke klasickým žárovkám protože jejich světelná účinnost se pohybuje mezi 60 - 80 lumeny na jeden watt. Jenže většina z nich neumožňuje stmívání, vytváří studené světlo, které neobsahuje přirozené barvy, a navíc mají dlouhý náběh při rozsvěcování, který se časem ještě výrazně prodlužuje. Kromě toho jim časté zapínání škodí a obsahují velmi jedovatou rtuť. Existují sice už i zářivky s teplým světlem, dokonce i stmívatelné, ale jejich pomalý náběh je pro mnohé důvodem k hledání ještě další alternativy.

A touto jsou  LED světla. Jediná jednowattová HighPower LED dioda vyprodukuje 80-100 lumenů světla a když se je do jednoho svítidla spojí více, dostaneme svítivost jakou potřebujeme při poměrně nízkém příkonu svítidla.
LEDky existují v různých barevných odstínech, ty lepší se dají stmívat, dá se s nimi napodobit denní světlo, mají několikanásobnou životnost oproti ostatním zdrojům světla (běžně 35 - 50 000 hodin) jsou malé a produkují minimum tepla. A právě tento poslední jmenovaný důvod může za to, že jsou LED lampy takové úsporné. Takže pokud uvažujete o výměně svítidel, neváhejte a jděte do LED osvětlení.